Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Németország

2024. 01. 07. 11:26:12

Sokszor találkozunk különböző okmányokkal, amelyek a tárgyi emlékekkel szemben mindig vegyes figyelemnek örvendtek az elmúlt években. sokszor a gyűjtők perifériájára kerülnek egy szebb sisakkal, vagy hidegfegyverrel, esetleg kitüntetéssel szemben, azonban még is személyesebb, beszédesebb történettel rendelkeznek, mint egy másik típusú tárgy.

2023. 02. 23. 21:46:39

Az úgynevezett Siegfried-vonal előzményei még 1916-17-re nyúlnak vissza, hiszen a Hindenburg-vonal szakaszát képezték az első világháború során. Később, az 1930-as évektől kezdték azt átalakítani, korszerűsíteni és nyilvánvalóan a Maginot-vonal egyfajta ellenpólusaként kezelték. Maga az elismerés is a második, eredetileg Westwall-ként (később Siegfriedstellung, Führer-vagy Hitler-vonal, Védővonal, azaz Schutzwall, Todt-vonal, azaz Todt-linie nevekkel is illetik) elnevezett védelmi rendszerhez kapcsolódik, így a történet is ennek megfelelően csak ezen időszakot dolgozza fel.

2022. 09. 11. 15:01:58
A cikk témája középpontjában egy, a gablonzi Walter & Henlein műhely által gyártott II. osztályú vaskereszt áll.
2022. 07. 24. 12:33:21

A német Reichszeugmeisterei azaz RZM visszatérő téma a gyűjtők körében. A téma leggyakrabban a különböző tárgyakon felbukkanó gyártójelek alapján jön elő. Sokan hallottak róla, mondhatni felszínesen, keringenek gyártói listák. Én itt a saját ismereteimet szeretném bemutatni a témával kapcsolatban, legyen ez inkább amolyan amatőr kutatói pillanatfelvétel.

2021. 12. 27. 16:09:32

A cikk előző részében nagy vonalakban végig vettük a szabályozások és a formavilág változásait, de nem taglaltam egyes típusok sajátosságait. Noha maga ez a cikk sem hivatott teljes egészében lefedni az összes, többszáz különböző variánst, mégis némiképpen egy rövid vezetőként funkcionál a Páncélos Jelvények gyűjtésének tematikus világában. Emellett bepillantást nyerhet az olvasó az árak változásába egy régebbi és egy viszonylag új kiadású gyűjtői katalógus lapjain keresztül.

2021. 11. 06. 18:58:02

Ahogyan sok minden más kitüntetés, úgy az itt tárgyalt, a páncélos fegyvernem számára alapított elismerés sem előzmény nélküli. Története egészen az első világháborúig nyúlik vissza. Noha az első német A7V páncélosokat 1918. március 27-én vetették be, valós harctéri körülmények között, mégis fordulópont a történet szempontjából. Igaz létszámuk a háború végéig nagyon alacsony maradt és mindösszesen 25 darab készült belőlük, nem tudták beváltani a hozzájuk fűzött reményeket, pláne nem lehetett velük megváltoztatni a háború kimenetelét. Ezzel azonban a történet természetesen nem érhetett véget.

2021. 11. 01. 10:52:52

Az anschluss medál egy hármas sorozat része, ide tartozik a Szudéta medál és a Memel medál is. A három darabot szokták a „virágfüzéres háború” (Blumenkrieg) kitüntetésének nevezni, hiszen itt a hadmozdulatok vér nélkül, harc nélkül zajlottak.

2021. 07. 30. 14:33:33

Egy olyan elismerés rövid történetével ismerkedhetünk meg az alábbi cikkben, amelynek a háború végéig nem alapították meg magasabb, számozott fokozatát hiába többek már lényegesen túl voltak az alap követelményeken. Következzen hát a Gyalogsági Rohamjelvény (Infanterie-Sturmabzeichen) történetének kronologikus bemutatása.

                                                                          

1. Kép - A Gyalogsági Rohamjelvény viselése egyenruhán.  Jól megfigyelhető, hogy helyzetéből és jellegéből adódóan nagy eséllyel sérülhetett, így ennek okán számos korabeli javítással rendelkező darabbal is találkozhatunk. (Meg kell jegyezzük ennél a fotónál, hogy sokak által a sztálingrádi veszteségek hatására kialakult ellenálás szimbólumai közé sorolják a félig letört koszorúval megjelenő példányokat. Ezt minden esetre fenntartásokkal kell kezeljük.)

2021. 04. 27. 20:54:01
Korábban megkezdett, Madár János Barátom tollából származó cikkösszeállítás folytatása következik. Ez egy kicsit nagyobb hangvételű és terjedelmesebb anyag lesz, mint az előző, de mindenképpen megéri majd elolvasni, vagy, ha mást nem is végiglapozni és memorizálni a képanyagot.
2021. 04. 04. 11:43:48

A német második világháborús nemzetközi gyűjtemények képei között „szörfözve” megakadt a szemem több helyen felbukkanó kis piros perselyen. Biztosan többetek volt már úgy, hogy meglátott egy korabeli tárgyat, és bár nem feltétlenül a gyűjtemény alap profiljába illik, nagyon megtetszett. Nekem ilyen volt a bunkerlámpa (aki olvasta korábban írásom) és ilyen lett ez az adománygyűjtő persely.

Amikor „ráhajtottam” kiderült, hogy a top állapot nem is igen olcsó, és sok a netre felkerülés után mondhatni nem koppan, mert a téma gyűjtői lecsapnak egy-egy számukra hiányzó gyűjtőkörzet perselyére. Végül „magyarosan” beesett egy kicsit egérrágtább darab, de megvan.

Marcus Aureliusnak tulajdonított mondás útján („mi ez a dolog önmagában”) elindulva kiderült, hogy (szokás szerint ezen a gyűjtői területen) a gyűjthető tárgyak listája széles, és a téma is eléggé mély.