Leírás
A Német Keleti Front Emlékérmet, hivatalos nevén a Winterschlacht im Osten 1941/42 érmet az 1941–1942-es téli keleti hadjáratban részt vevő katonák és szolgálatot teljesítő személyek részére alapították. A kitüntetés a keleti front első, rendkívül megterhelő téli időszakához kapcsolódik, ezért a gyűjtői köznyelvben gyakran külön, jól ismert darabként tartják számon.
A jelen példány cink alapú fémötvözetből készült, eredeti szalagon található. Az előoldalon a jellegzetes rohamsisakos és sasos kompozíció látható, hátoldalán pedig a „Winterschlacht im Osten 1941/42” felirat olvasható. A karikán 88-as PKZ gyártójelzés található, amely gyűjtői szempontból érdekesebbé teszi a darabot a jelöletlen példányokhoz képest.
Állapota viselt, de gyűjteménybe jól illeszthető. A felületen kor- és viselési nyomok, valamint a cink alapanyag öregedésére jellemző felületi változások figyelhetők meg. Az érem fő motívumai és feliratai jól azonosíthatók, a szalag szép összképet ad a darabnak.
Rövid háttértörténet
A Keleti Téli Emlékérmet Adolf Hitler alapította 1942. május 26-án. Az elismerést azok a katonák és hadszíntéri személyek kaphatták meg, akik legalább 14 napot töltöttek az Oroszország elleni hadjáratban 1941. november 15. és 1942. április 15. között, vagy sebesülésük, illetve fagyási sérülésük miatt jogosultságot szereztek rá.
A kitüntetés tervezője Ernst Krause, SS-Scharführer volt. Az érem gyorsan az egyik legnagyobb számban adományozott frontemlékéremmé vált, és máig a keleti front megpróbáltatásainak egyik legismertebb tárgyi emléke.
Paraméterek
| Ország | Németország |
| Időszak | II. világháború |
| Gyártó | Werner Redo, Saarlautern |
| Gyártójelzés | PKZ 88 |
| Típus | Kitüntetés |
| Változat | Keleti Front Emlékérem / Winterschlacht im Osten 1941/42 |
| Anyag | Cink alapú fémötvözet |
| Magasság | 44,4 mm |
| Szélesség | 36,7 mm |
| Súly | 21,79 g |
| Szalag | Eredeti szalagon |
| Állapot | Viselt, kor- és felületi nyomokkal |