Leírás
A Német Vaskereszt II. osztálya az 1939-ben újraalapított Vaskereszt-sorozat szalagon viselt fokozata volt. A kitüntetés formavilága a porosz eredetű Vaskereszt hagyományát követte: előoldalán az 1939-es évszámmal és központi motívummal, hátoldalán pedig az 1813-as évszámmal, amely az eredeti alapítás évére utal.
A jelen példány klasszikus, több részből álló konstrukciójú darab, középen mágnesezhető vas maggal, valamint ródiumozott hatású fémötvözet kerettel. A karikán 23-as PKZ gyártójelzés látható, amely az Arbeitsgemeinschaft für Heeresbedarf in der Graveur- und Ziselierinnung, Berlin gyártói körhöz kapcsolható. A gyártójelzett karika gyűjtői szempontból érdekesebbé teszi a darabot a jelöletlen példányokhoz képest.
Állapota közepes, határozott kor- és viselési nyomokkal. A vas magon felületi oxidáció, elszíneződés és festékkopás figyelhető meg, a kereten szintén természetes patina és használati nyomok láthatók. A részletek ugyanakkor jól azonosíthatók, a szerkezet stabil, a darab eredeti szalagon található.
A PKZ 23 jelzés, a mágnesezhető vas mag és a klasszikus több részes felépítés miatt ez egy jól dokumentálható, gyűjteménybe illeszthető, jelzett Vaskereszt II. osztály.
Rövid háttértörténet
A Vaskereszt (Eisernes Kreuz) a porosz–német hadikitüntetési rendszer egyik legismertebb jelképe. Eredetileg III. Frigyes Vilmos porosz király alapította 1813-ban, a napóleoni háborúk felszabadító küzdelmei idején, és formavilágával (fekete mag, ezüst szegélyű, ún. „pattée” kereszt) a korabeli porosz katonai hagyományokhoz és a lovagrendi keresztformákhoz kapcsolódott.
A kitüntetést a német történelem nagy háborús fordulópontjain újra és újraalapították, ezért az egyes korszakokhoz önálló évszámos és uralkodói jelzésvilág társul: 1870-ben a porosz–francia háború, 1914-ben az első világháború, majd 1939-ben a második világháború kezdetén vezették be ismét. A 1939-es változat központi motívuma a korszak állami szimbólumrendszerét követte, és a rendszerhez új fokozat is kapcsolódott (pl. a lovagkereszti ág).
A második világháborút követően Németországban a náci jelképek nyilvános viselése tiltottá vált; ugyanakkor 1957-ben a Nyugat-Németországban elfogadott szabályozás lehetővé tette, hogy a jogosult veteránok több, korábban adományozott kitüntetést „denacifikált” formában viseljenek – a 1939-es Vaskereszt esetében ez a középmotívum jelképes cseréjét (tölgyleveles megoldás) jelentette.
Paraméterek
| Ország | Németország |
| Időszak | II. világháború |
| Típus | Kitüntetés |
| Változat | Vaskereszt II. osztály 1939 |
| Gyártó | Arbeitsgemeinschaft für Heeresbedarf in der Graveur- und Ziselierinnung, Berlin |
| Gyártójelzés | PKZ 23 |
| Anyag | Ródiumozott hatású fémötvözet keret, mágnesezhető vas mag |
| Magasság | 44,4 mm |
| Szélesség | 44,2 mm |
| Súly | 17,03 g szalaggal |
| Szalag | Eredeti szalagon |
| Kivitel | Több részből álló konstrukció |
| Állapot | Közepes állapotú, határozott kor- és viselési nyomokkal |